Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap
Sitemizde çalan müziği değiştirmek senin elinde söyle istediğin şarkıyı 1 hafta onu çalalım...Sitemizin en altındaki Soru ve Görüşleriniz kısmındaki Müzik istek hattı adlı konuya bir mesaj atmanız yeterli... ...Sitemiz 3 Yaşında...Bilge Kaan ÖZKAN'ın sahip olduğu internet sitesi Gench Takımı'na hoşgeldiniz!!Sitemizin Admin'i Bilge Kaan ÖZKAN'ın bizzat kendisinin yaptığı Grafite,Zapotocny,Kewell röportajlarına sitemizin röportaj bölümünden ulaşabilirsiniz!Ayrıca sitemizin moderatör alımları başlamıştır.Moderatör olmak isteyen üyelerimiz sitemizin en altındaki Soru ve Görüşleriniz kısmına mesaj bırakabilirler...Sitemizde iyi vakit geçirmeniz dileğiyle...Wink
Turkcell Süper Lig ve diğer liglerin maçlarını izlemek için lütfen sitemize üye olunuz!!!
Similar topics

Karadeniz Teknik Üniversitesi

YazarMesaj
    Admin
    Admin
    Admin

Paylaşım :
    Karadeniz Teknik Üniversitesi Left_bar_bleue999 / 999999 / 999Karadeniz Teknik Üniversitesi Right_bar_bleue

Çalışkanlık :
    Karadeniz Teknik Üniversitesi Left_bar_bleue999 / 999999 / 999Karadeniz Teknik Üniversitesi Right_bar_bleue

Aktiflik :

Ülke : Karadeniz Teknik Üniversitesi Flag_t11
    Erkek
    İş/Hobiler : Spor yapmak
    Lakap : Opet - Bill Gates - Abdül - Feyk
    Ruh Hali : Karadeniz Teknik Üniversitesi Relax10
    Takımı : Karadeniz Teknik Üniversitesi 5ae02d2e4544801f0825b8425cf11013
    Rep Gücü : 2147483647

Karadeniz Teknik Üniversitesi Empty
    MesajKonu: Karadeniz Teknik Üniversitesi   Karadeniz Teknik Üniversitesi Icon_minitimeC.tesi Haz. 20, 2009 12:11 pm

Genel
    Karadeniz Teknik Üniversitesi, Trabzon Milletvekili Mustafa Reşit Tarakçıoğlu ve 28 arkadaşının verdiği teklifin TBMM'de 20 Mayıs 1955 tarih ve 6594 Sayılı Kanunla kabul edilmesi ile kurulmuş olan ülkemizin en eski dördüncü üniversitesidir.

Üniversiteye 19 Eylül 1963 tarih ve 336 sayılı kanunla Rektörlük ve Fakülte kadroları verilerek Temel Bilimler, İnşaat-Mimarlık, Makina-Elektrik ve Orman Fakülteleri kurulmuştur.

Üniversitede eğitim-öğretime ise 2 Aralık 1963 tarihinde Esentepe Mahallesi'ndeki Trabzon ****** İlköğretim Okulu'nun İlkokul Binasında başlanmıştır. 1966 yılında, Üniversite bugünkü Merkez Kampüse taşınmıştır. 4 Ocak 1973 tarih ve 1659 sayılı kanunla da Yer Bilimleri ve Tıp Fakültesi kadroları verilmiştir. 1981 yılında, 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu'nun çıkarılmasından sonra Üniversite sürekli olarak büyümeye başlamış, yeni fakülte ve bölümler açılmıştır.

Bugün KTÜ Ordu'dan Artvin'e kadar Karadeniz Kıyısı boyunca 16 fakülte, 2 yüksekokul, 12 meslek yüksekokulu, 1613 akademik, 1707 idari personeli ve yaklaşık 33 bin öğrencisi ile Ülkemizin en önemli ve en büyük üniversitelerinden biridir.

Burs-Yardımlar ve Part-Time Çalışma Hizmetleri

Karadeniz Teknik Üniversitesi'nde okuyan ve yarıma ihtiyaç duyan öğrencilere her yıl Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı tarafından beslenme ve giyim yardımı yapılmaktadır. Ayrıca Karadeniz Teknik Eğitim Vakfı'ından (KATEV) bu öğrencilere para yardımı yapılmakta olup, çeşitli vakıf ve yardım kurumlarından da öğrencilere burs imkanı sağlanmaktadır. Karadeniz Teknik Üniversitesi başarılı öğrencilerini kısmı zaman statüsünde çalıştırarak hem onlara maddi destek sağlamakta, hem de onlara profesyonal iş yaşamına hazırlamaktadır. Şuan üniversite, kütüphsne, bilgisayar salonları, proje üretim merkezi, sosyal faaliyet alanları gibi yerlerde öğrencilerini kısmi zaman statüsünde çalıştırarak onları profesyonel meslek yaşamına hazırlamanın onurunu duymaktadır.

Fakülteler:

FEN-EDEBİYAT FAKÜLTESİ
    Fizik
    Kimya
    Matematik
    Biyoloji
    İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri
    Tarih
    Türk Dili ve Edebiyatı
    İngiliz Dili ve Edebiyatı

MÜHENDİSLİK-MİMARLIK FAKÜLTESİ
    İnşaat Mühendisliği
    Makina Mühendisliği
    Bilgisayar Mühendisliği
    Elektrik-Elektronik Mühendisliği
    Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği
    Jeoloji Mühendisliği
    Jeofizik Mühendisliği
    Maden Mühendisliği
    Mimarlık
    İç Mimarlık
    Şehir ve Bölge Planlama Bölümü

ORMAN FAKÜLTESİ
    Orman Mühendisliği
    Orman Endüstri Mühendisliği
    Peyzaj Mimarlığı

İKTİSADİ İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ
    İktisat
    İşletme
    Maliye
    Uluslararası İlişkiler
    Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri
    Ekonometri
    Kamu Yönetimi

TIP FAKÜLTESİ
    Temel Tıp Bilimleri
    Cerrahi Tıp Bilimleri
    Dahili Tıp Bilimleri

FATİH EĞİTİM FAKÜLTESİ
    Biyoloji Öğretmenliği
    Fizik Öğretmenliği
    Kimya Öğretmenliği
    Matematik Öğretmenliği
    Türkçe Öğretmenliği
    Sosyal Bilgiler Öğretmenliği
    Okul Öncesi Öğretmenliği
    İlköğretim Matematik Öğretmenliği
    Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği
    Fen Bilgisi Öğretmenliği
    Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık
    Sınıf Öğretmenliği
    Resim Öğretmenliği
    Müzik Öğretmenliği
    Ben Eğitimi ve Spor Öğretmenliği
    İşitme Engelliler Öğretmenliği
    Zihinsel Engelliler Öğretmenliği

SÜRMENE DENİZ BİLİMLERİ FAKÜLTESİ
    Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği
    Gemi İnşaatı Mühendisliği
    Güverte

GÜMÜŞHANE MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ
    İnşaat Mühendisliği
    Jeoloji Mühendisliği
    Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği

RİZE İLAHİYAT FAKÜLTESİ
    Temel İslam Bilimleri
    İslam Tarihi ve Sanatları
    Felsefe ve Din Bilimleri

RİZE SU ÜRÜNLERİ FAKÜLTESİ
    Su Ürünleri

RİZE FEN EDEBİYAT FAKÜLTESİ
    Fizik
    Kimya
    Biyoloji

RİZE EĞİTİM FAKÜLTESİ
    Sınıf Öğretmenliği
    Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğr.

GİRESUN FEN EDEBİYAT FAKÜLTESİ
    Biyoloji
    Tarih
    Türk Dili ve Edebiyatı

GİRESUN EĞİTİM FAKÜLTESİ
    Sınıf Öğretmenliği
    Okul Öncesi Öğretmenliği
    Sosyal Bilgiler Öğretmenliği
    Türkçe Öğretmenliği

ORDU ZİRAAT FAKÜLTESİ
    Bitkisel Üretim

ARTVİN EĞİTİM FAKÜLTESİ

GİRESUN İKTİSADİ ve İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ

DİŞ HEKİMLİĞİ FAKÜLTESİ

İLETİŞİM FAKÜLTESİ

KTÜ DEVLET KONSERVATUVARI

Yüksekokullar:

TRABZON SAĞLIK YÜKSEKOKULU
    Ebelik
    Hemşirelik

GİRESUN SAĞLIK YÜKSEKOKULU
    Ebelik
    Hemşirelik

GÜMÜŞHANE MESLEK YÜKSEKOKULU
    İnşaat
    Elektrik
    İşletmecilik
    Bilgisayarlı Muhasebe ve Veri Uyg.
    Mobilya Dekorasyon

HOPA MESLEK YÜKSEKOKULU
    Mobilya Dekorasyon

TRABZON MESLEK YÜKSEKOKULU
    Makine
    Elektrik
    Endüstriyel Elektronik
    Harita Kadastro
    Bilgisayar Teknolojileri ve Programlaması
    Büro Yönetimi ve Sekreterlik
    Mobilya ve Dekorasyon
    Biyomedikal Cihaz Teknolojisi
    Otomotiv
    El Sanatları
    Tekstil Teknikerliği
    Muhasebe
    Dış Ticaret

RİZE MESLEK YÜKSEKOKULU
    İnşaat
    Makine-Resim-Konstrüksiyon
    Çay Eksperliği
    Makine
    İklimlendirme ve Soğutma
    Elektrik
    İşletmecilik
    Bilgisayarlı Muhasebe ve Vergi Uygulama

GİRESUN MESLEK YÜKSEKOKULU
    Fındık Eksperliği
    İşletmecilik
    Büro Yönetimi ve Sekreterlik
    Harita-Kadastro

BEŞİKDÜZÜ MESLEK YÜKSEKOKULU
    İklimlendirme ve Soğutma
    Bilgisayar Programcılığı

ORDU MESLEK YÜKSEKOKULU
    İnşaat
    Elektrik
    Haberleşme
    Kontrol Sistemleri Teknolojisi
    Endüstriyel Elektronik
    Otomotiv
    Turizm ve Otelcilik
    Halkla İlişkiler

SAĞLIK HİZ. MES. YÜKSEKOKULU
    Tıbbi Laboratuar
    Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterlik
    Radyoloji

TİREBOLU MESLEK YÜKSEKOKULU Yüksekokul Anasayfa
    İşletmecilik
    Bankacılık ve Sigortacılık

MAÇKA MESLEK YÜKSEKOKULU Yüksekokul Anasayfa
    Laboratuar
    Su Ürünleri

FINDIKLI MESLEK YÜKSEKOKULU Yüksekokul Anasayfa

TURİZM ve OTELCİLİK MESLEK YÜKSEKOKULU

Kütüphane

Karadeniz Teknik Üniversitesi Merkez Kütüphanesi 15 kişilik periyodik salonu, 30 kişilik müracaat salonu, 160 kişilik kitap salonu, 120 kişilik serbest okuma salonu ile iki ayrı büyük yayın arşivi ve diğer çalışma birimlerinden oluşmaktadır. Bütün yayınlar açık raf sistemine göre hizmete sunulmuştur.

Kütüphanede 100 bin civarında Türkçe ve yabancı dilde eser mevcuttur. Bunların dışında lisansüstü tezler, değişik kurumlara ait raporlar, istatistikler ve araştırmalar bulunmaktadır. Son yıllarda elektronik veritabanları sayesinde dünyaca tanınan yayınevlerinin saygın dergilerini de içeren birçok dergiye doğrudan internet ortamından ulaşılmaktadır. Kütüphanede bilgi tarama ve sorgulama yine internet üzerinden yapılabilmektedir. Mesai saatleri dışında ve tatil günlerinde de kütüphaneden yararlanılmaktadır.

Barınma

Üniversite Merkez Kanuni Kampüsü içinde Kredi ve Yurtlar Kurumu'na bağlı 3 kız ve 4 erkek öğrenci yurdunun toplam kapasitesi 3680 kişidir. Fatih Eğitim Kampüsü içindeki 2 kız ve 3 erkek öğrenci yurdunun toplam kapasitesi ise 1850 kişidir. Ayrıca Trabzon şehir merkezinde de 185 kişilik bir yurt mevcuttur.

Bunlardan başka;
    Ordu'da toplam 1010 kişilik 1 kız ve 1 erkek,
    Giresun'da toplam 1050 kişilik 1 kız ve 1 erkek,
    Rize'de toplam 730 kişilik 2 kız ve 1 erkek,
    Gümüşhane'de toplam 725 kişilik 1 kız ve 1 erkek ve
    Rize/Çayeli'nde de 400 kişilik,
    Sürmene'de 200 kişilik yurt bulunmaktadır. Bütün yurt binalarında kantin, kafeterya ve lokanta bulunmaktadır. Öğrenciler kahvaltı ve diğer ihtiyaçlarını buralardan sağlayabilirler.

Beslenme

Üniversite öğrencilerinin büyük bir bölümü beslenme ihtiyaçlarını Merkez Kanuni Kampüsü'nde bulunan 800 kişilik öğrenci yemekhanesinden karşılamaktadırlar. Özel sektör tarafından işletilen yemekhanede öğrenciler ucuz bir fiyata öğlen ve akşam yemeklerini yiyebilmektedirler. Bundan başka Merkez Kanuni Kampüsü içinde bulunan çok sayıda kantin öğrencilerin her türlü beslenme ihtiyaçlarını karşılayabilecek özelliktedir. Kantinlerde fiyatlar Üniversite tarafından belirlenmekte ve sürekli olarak denetlenmektedir.

Fatih Eğitim Fakültesi'nde,
    Maçka Yüksekokulu'nda,
    Gümüşhane Meslek Yüksekokulu'nda,
    Rize Meslek Yüksekokulu'nda,
    Ordu Meslek Yüksekokulu'nda,
    İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde 100 kişilik,
    Giresun Fen-Edebiyat Fakültesi'nde 500 kişilik,
    Giresun'da bulunan diğer Fakülte ve Yüksekokullar'daki öğrencilerimize yönelik 250 kişilik,
    Rize Eğitim Fakültesi'nde 220 kişilik,
    Rize Su Ürünleri Fakültesi'nde 60 kişilik,
    Rize İlahiyat Fakültesi'nde 50 kişilik,
    Rize Fen-Edebiyat Fakültesi'nde 80 kişilik,
    Tirebolu Meslek Yüksekokulu'nda da 75 kişilik bir yemekhane mevcuttur.

Sağlık

Üniversitede okuyan ve ailesinin hiçbir sosyal güvencesi olmayan öğrencilerin tüm tedavi giderleri Üniversitemiz tarafından karşılanmaktadır. Eğer öğrencilerin ailesi herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna bağlı ise, öğrencinin tedavi o kurum tarafından yapılmaktadır. Acil durumlarda ise tüm öğrencilerin tedavileri KTÜ Mediko-Sosyal Merkezi'nde veya Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi Acil Servisi'nde yapılmaktadır.

Banka Hizmetleri

Üniversite Merkez Kampüsü Çarşı Binası'nda çeşitli bankaların Üniversite şubesi hizmet vermektedir. Bundan başka kampüs içerisinde değişik yerlerde çeşitli kamu ve özel bankalara ait çok sayıda bankamatikler (ATM) 24 saat süreyle hizmet vermektedir.

Ulaşım

Trabzon'a başta karayolu olmak üzere denizyolu ve havayolu ile ulaşmak mümkündür. Uluslararası Trabzon Havaalanı'ndan yurt içinden Ankara ve İstanbul'a, yurt dışındaysa Avrupa ve Asya'nın birçok şehrine direkt uçuşlar vardır. Şehir Merkezinden Kampüse dolmuş-taksi, taksi ve Belediye Otobüsleri düzenli olarak çalışmaktadır. Üniversite Merkez Kanuni Kampüsü Trabzon-Rize yolu ile Havaalanı kenarındadır. Bu nedenle ulaşım son derece kolaydır. Ayrıca Fatih Eğitim Kampüsü de Trabzon-Samsun karayolu üzerinde olup Şehir Merkezinden dolmuş-taksi ve Belediye Otobüsleriyle ulaşım sağlanmaktadır. Ayrıca Kanuni Kampüsü ile Fatih Kampüsü arasında düzenli otobüs seferleri vardır. Diğer Fakülte, Meslek Yüksekokulu ve Yüksekokullarımıza Trabzon merkezli düzenli karayolu ulaşım imkanları mevcuttur.

Kültürel Etkinlikler

Karadeniz Teknik Üniversitesi'nde öğrencilere ve personele yönelik çeşitli kültürel etkinlikler düzenlenmektedir. Bu etkinlikler ****** Kültür Merkezi'nde bulunan 250 ve 1000 kişilik salonda yapılmaktadır.

Spor Tesisleri ve Sportif Etkinlikler

Karadeniz Teknik Üniversitesi, spor tesisleri ve spor yapma açısından son derece iyi şartlara sahiptir. Üniversitemiz Merkez Kanuni Kampüsü'nde;

1 çim ve bir toprak futbol sahası, 3 minyatür futbol sahası, 2 tenis kortu, 2 açık basketbol sahası, 1 voleybol sahası, 1 kapalı spor salonu, 1 olimpik açık yüzme havuzu vardır.

Üniversitede okuyan tüm öğrenciler bu spor alanlarından yararlanabilmektedir. Üniversite öğrencilerinden isteyenler; futbol, basketbol, hentbol, voleybol, tenis, karate, judo, teakwondo, güreş, yüzme, su topu, kayak gibi spor dallarından birini seçebilmektedir. Bu spor dallarından oluşan takımlar, üniversitelerarası müsabakalarda Karadeniz Teknik Üniversitesi'ni temsil ederek önemli başarılar elde etmişlerdir.

Üniversite gençliğinin yoğun ders programı dışındaki zamanlarının olumlu yönde ve eğitim amaçları doğrultusunda yapılacak spor faaliyetleri ile değerlendirmekSağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı'mızın önemli görevleri arasında yer almaktadır. Karadeniz Teknik Üniversitesi Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı'nca düzenlenen Fakülte ve Yüksekokullar arası Spor Şöleni Yarışmaları Üniversitemiz gençliğine ve personeline götürülen hizmetlerinden biridir. Üniversitemizde her yıl Mart-Mayıs ayları arasında geleneksel olarak Spor Şöleni yapılmaktadır.

Turizm Eğitim ve Uygulama Merkezi

KTÜ Turizm Eğitim ve Uygulama Tesisleri'ne bağlı Deniz Kenarı Tesisleri Trabzon'un en güzel tesislerinden biri olup, havaalanı altında, deniz kenarında, sakin ve eşsiz bir doğal güzellik içinde yer almaktadır.

Tesislerde plaj, yüzme havuzu ve spor sahalarının yanısıra çeşitli sosyal ve spor faaliyetleri yürütülmektedir.

Tesisler ulaşım açısından son derece uygun bir yerdedir. Havaalanına, limana ve otogara yaklaşık 1 km mesafededir. Şehir merkezine arabayla 10 dakikadır.

Tesisler yaz sezonu boyunca hizmet vermektedir.
    http://genchtakimi.hareketforum.com

Karadeniz Teknik Üniversitesi
    1 sayfadaki 1 sayfası
     Similar topics
    -